Sağlıkçılar Hakları İçin “Yine” Grevde..

saylykylarZgrev.jpg


Çanakkale Tabip Odası başkanlığında gerçekleştirilen basın açıklamasına Çanakkale’de grev nedeniyle iş bırakan tüm Sağlık sendikalarından temsilcilerde katıldılar. Yapılan basın açıklamasında çektikleri güçlüklere dikkat çeken ve haklarının verilmesini isteyen sağlık çalışanları; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Giderlerse gitsinler” sözlerine de tepkilerini bir kez daha gösterdiler.Yapılan basın açıklamasında; “Biz, gecesi gündüzü olmayanlar, Biz, hastalandıran bu sağlık sistemine göz yummayan, toplum sağlıksızken nefes alamayanlar, Biz, bu gördüğünüz binalarda sistemin tüm başarısızlığının altında bırakılanlar; Biz, aylardır oyalama taktikleri ile yok sayılan, emeği hiçleştirilen, mesleği değersizleştirilenler, Biz, KHK ve güvenlik soruşturmalarıyla, aile hekimliği ceza yönetmeliğiyle baskı altına alınmaya çalışanlar, tüm bu olumsuzluklara rağmen; Biz “giderlerse gitsinler”e boyun eğmeyenler; mesleğinin beyazını karanlığa ışık yapanlar; emek bizim, söz bizim diyoruz” ifadelerine yer verildi.“YOKSULLUK SINIRI ALTINDAKİ ÖDEMELERLE, BİZLERİ ÖLÜMÜNE ÇALIŞTIRANLARA..”

Yaşam koşullarının iyileştirilmesini beklediklerini ifade eden sağlık çalışanları; “Uzun mesailerde, yorucu nöbetlerde, kışkırttığınız sağlık taleplerine yanıt vermeye çalışan emeğin sahibi olarak bizler, milyonlar; yoksulluk sınırı altı ödemelere, bizleri ölümüne çalıştıranlara, sağlıkta şiddeti üretenlere karşı sözümüz var diyoruz. Yeni yasa teklifiyle yeniden farkına vardığınız gibi Meclis’te, ekranlarda yürüttüğünüz senaryolarınız; hem bizlerin hem de toplumun gözünde artık hükümsüzdür” ifadelerine açıklamalarında yer verdiler.

WhatsApp-Image-2022-06-15-at-11.40.35.jpeg


“YENİ YASA TEKLİFİYLE EMEĞİMİZLE YENİDEN ALAY ETTİNİZ”

Hazırlanan yeni yasa teklifinin taleplerini karşılamaktan çok uzak olduğunu vurgulayan Sağlık Çalışanları açıklamalarının devamında; “Aylar süren oyalamanın ardından, yeni yasa teklifiyle emeğimizle yeniden alay ettiniz. Bizler emekliliğe yansıyacak temel ücret artışı talep ederken, nitelikli şekilde ve baskı altında olmadan çalışabilmemiz için yeterli süre ve olanaklar, sağlıkta şiddetten arındırılmış çalışma alanları, toplumun daha az hastalanması için koruyucu sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesini isterken; sizlerin bize reva gördüğü, performansa dayalı ödeme sistemini dayatmak, emeğimiz için ayrılması gereken bütçeyi şehir hastanelerine kira ve hizmet bedeli olarak gömmek oldu. Sizin bizlere dayattığınız sağlıksızlığa karşı bizler bu gidişatı değiştirmek, sağlıklı bir gelecek için birlikteyiz” ifadelerine yer verdiler.
“BU EYLEMİMİZ SON DEĞİL; BİR İTİRAZDIR”

Yapılan açıklamanın devamında iş bırakma eylemlerinin devam edeceğine dikkat çekilerek; “Bugünkü G(ö)REV eylemimiz son değil. Bu bir itirazdır! Meclis’te yürütülen senaryoyu reddediştir! Hakkımız olanı alana kadar hep birlikte, sağlıksız politikalarınızın ve emek gaspınızın karşısında olmaya tüm gücümüzle devam edeceğiz. Tüm Türkiye’de hakları için, mesleğinin onuru için bir araya gelen milyonlar olarak biliyoruz ki emeğimizin hakkını aldığımız, sağlıklı bir geleceği birlikte inşa edeceğiz” denildi.


Kaynak : http://www.canakkaleaynalipazar.com/saglikcilar-haklari-icin-yine-grevde/21487/
 
Üst