Hollanda: Türkiye’nin itirazına rağmen Finlandiya ve İsveç NATO üyesi olacak

hollanda-300x209.jpg

İspanya’nın başkenti Madrid’de bu ay sonu yapılacak NATO Liderler Zirvesi öncesi, dün akşam Hollanda’nın Lahey kentinde bir ‘mini zirve’ düzenlendi.

BBC Türkçe’nin Lahey muhabiri Yusuf Özkan‘ın haberine göre, Hollanda ve Danimarka’nın çağrısıyla gerçekleşen zirveye, bu iki ülkenin yanı sıra Belçika, Letonya, Polonya, Portekiz başbakanları, Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg katıldı.

‘TÜRKİYE’NİN İTİRAZLARINA RAĞMEN’

Mini zirve sonrası yapılan ortak açıklamada, toplantıya katılan liderlerin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini ‘güçlü bir şekilde desteklediği’ belirtildi. Hollanda Başbakanı Mark Rutte, “Türkiye’nin itirazlarına rağmen, bu iki ülkenin askeri ittifaka katılabileceklerinden emin olduğunu” söyledi.

Hollanda Başbakanı, Türkiye’nin özellikle terörle mücadele konusundaki endişelerini gidermek için yoğun bir çalışma yürütüldüğünü vurgulayarak, NATO zirvesi öncesi ve sonrasında Türkiye’nin endişelerinin giderildiğinden emin olmak için oldukça sıkı çalıştıklarının altını çizerek, bu çabaların işe yarayacağına inandığını vurguladı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg de, Finlandiya ve İsveç’in ittifaka katılımı konusunda Türkiye’nin endişelerinin ciddiye alınması gerektiğini yineledi.

‘TÜRKİYE’NİN BUNU SÜRDÜRMESİ PEK MÜMKÜN DEĞİL’

Başbakan Rutte’nin lideri olduğu Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi (VVD) Milletvekili Ruben Berkelmans, zirveye ilişkin Hollanda medyasına yaptığı değerlendirmede, “Türkiye’nin üyeliği engelleme gücü olsa da, bunu sürdürmesi pek mümkün değil” dedi.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dBeyaz Saray’dan İsveç ve Finlandiya açıklaması: Türkiye’ye rağmen fikir birliğine varacağımıza eminiz​
‘TÜRKİYE’NİN BİR ABLUKA OLUŞTURMASI PEK OLASI DEĞİL’

Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in üyeliğini veto etmeyi sürdürerek, diplomatik bedel ödemeye hazır olmadığını savunan Hollandalı milletvekili, “Bu üyelik sadece Avrupa ve NATO ülkelerinin değil, ABD ve İngiltere’nin de istediği bir şey. Jeopolitik olarak çok güçlü ülkeler. Türkiye’nin kendi başına bir abluka oluşturması ve buna bağlı kalması bana pek olası gelmiyor” diye konuştu.
 
Üst