Esad’la görüşen Putin, Suriye’deki ABD ve Türk askeri varlığını eleştirdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2018’den bu yana ilk kez Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’la Moskova’da bir görüşme gerçekleştirdi. Putin görüşme sonrası basına yaptığı açıklamada ülkedeki Amerikan ve Türk askeri varlığını kastederek Suriye’de Esad hükümetinin izni olmadan veya BM yetkisi olmadan bulunan yabancı askeri güçleri eleştirdi.

Putin, on yıldır süren Suriye ihtilafında Esad’ın en güçlü müttefiki durumda. 2015 yılında Rusya’nın ülkede hava kuvvetlerini konuşlandırması cephede durumun Esad lehine dönmesini sağladı, bu sayede Esad rejimine bağlı askeri güçler isyancılara kaptırdığı toprakların çoğunu geri aldı. İç savaş sırasındaki diğer büyük destekçisi İran olan Esad, 2011’de savaşın başlamasından bu yana çok az yurtdışı gezisi yaptı.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dDavutoğlu: Suriyeliler, Kürtler için federasyon kararı alırsa Türkiye saygı göstermeli​

    dAf Örgütü: Ülkelerine dönen Suriyeli mülteciler taciz ve işkence görüyor​
Suriye’deki Türk askeri birlikleri ülkenin kuzey ve kuzeybatısında konuşlanıp İdlip merkezli isyancı güçleri desteklerken, ABD askeri kuvvetleri ülkenin doğu ve kuzeydoğusunda konuşlanıp YPG’nin omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’ni destekliyor. Esad rejimi kontrolündeki Suriye devleti ABD ve Türk askeri birliklerini işgalci olarak nitelendirirken, Rus askeri güçleri ve İran destekli milislerin varlığını ise kendi daveti üzerine geldikleri için meşru kabul ediyor. BM verilerine göre halihazırda Esad güçleri ülkenin yaklaşık yüzde 70’inde hakimiyet kurabilmiş durumda.
 
Üst