BM: Çin, Müslüman Uygurların durumunu araştırmak için Sincan’a erişimi engelliyor

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet Çin hükümetinin Müslüman Uygurlara yönelik ciddi insan hakları ihlallerini araştırmak için Sincan bölgesine erişim sağlanmasına yönelik taleplerini geri çevirdiğini belirtti. Bachelet bu durumla ilgili bir raporu sonuçlandırmakta olduğunu da sözlerine ekledi.

Bachelet Pazartesi günü Cenevre’de İnsan Hakları Konseyi’nin açılışında yaptığı konuşmada, “Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ne anlamlı erişim sağlama çabalarımda bir ilerleme kaydedemediğimi bildirmek durumunda kaldığım için üzgünüm.”

Bachelet, bununla birlikte, ofisinin kamuoyuna açıklanmak üzere, Sincan’daki Müslüman Uygurlara yönelik ciddi insan hakları ihlalleri iddialarına ilişkin mevcut bilgileri içeren bir değerlendirme yayınlayacağı bilgisini verdi.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dAlman parakendecilerine Çin tedarik zincirleri yüzünden “Uygur” suç duyurusu​

    dUluslararası Af Örgütü’nden Çin’e çağrı: Uygurlara yönelik zulmü sonlandır!​

    dÇinli muhalif: Dubai’de Uygurların bulunduğu gizli hapishane var​
Uluslararası insan hakları örgütlerinin bugüne kadar yayınladığı pek çok rapora göre, Çin hükümeti 2017’den bu yana “terör” ve “dini aşırılıkla” mücadele kisvesi altında Sincan’da yaşayan Müslümanlara karşı geniş çaplı ve sistematik ihlaller işliyor. Bir milyondan fazla kişinin 2017’den beri Sincan’daki gözaltı kamplarında keyfi şekilde alıkonulduğu tahmin ediliyor.
 
Üst