Altın Talebi Arttı! Türkiye Altın Depoluyor

Küresel altın talebi merkez bankalarının alımlarıyla s on 10 yılın en güçlü seviyesine çıktı. Dünya Altın Konseyi'nin, 2022 yılına dair "Küresel Altın Trendleri" raporu yayımlandı. Rapora göre, merkez bankalarının ve özel yatırımcıların güçlü alımları geçen yıl altında yıllık talebi en yüksek seviyeye çıktı. Dünya Altın Konseyi raporuna göre, merkez bankalarının altın alımı geçen yıl bir önceki yıla göre 450 ton artarak 1967’den beri en yüksek seviye olan 1.136 tona çıktı. Merkez bankalarının alımlarının çoğu rapor edilmedi.

Öte yandan, Türkiye'nin yatırım amaçlı altın talebi de geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 38 artarak yaklaşık 85 ton oldu. Ülkenin mücevher olarak altın talebi ise geçen yıl 2022’ye göre yüzde 8 artarak 36,7 tona ulaştı. Bu süreçte diğer madenlerin de olumlu olarak etkileneceğini düşündürmekte.

BLG Finansal Danışmanlık Kurucu Ortağı Belgin Maviş açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Şu anda insanlar risksiz yatırım aracı olarak altını görüyor. Kimisi çok yükseleceğini düşünüyor. Kimisi 2023 yılında dünyanın ciddi anlamda resesyona gireceğini ve burada elindeki nakdin erimemesi için ve her an için geçerli bir aktör olmasından dolayı altın bulunduruyor. Merkez Bankaları da genişlemeci para politikalarını devam ettirdiği sürece altın rezervlerinin güçlü olmasına bakıyor. Ama bir gerçek de var ki ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırabilme ihtimali altını baskılamıştı. Şimdi Fed’in faizleri yine artıracağı ama korkulan gibi agresif bir faiz artışı olmayacağının etkisi ile doların aşağı yönlü hareketine bağlı olarak altın fiyatlarında yükselişin kapısı açılmış oldu. Şu anda yükselişin sebebi budur. 2023 yılında da altına talebin devam etmesini beklemekteyiz.” İfadelerini kullandı.

Kaynak : https://www.yeraltihaber.com/haber/altin-talebi-artti-turkiye-altin-depoluyor-3129
 
Üst