Almanya’da şansölye adaylarının ikinci TV tartışmasının da galibi Scholz oldu

Almanya’da 26 Eylül’de düzenlenecek genel seçimler öncesi üç şansölye adayı arasında televizyonda gerçekleşen ikinci tartışmanın da galibi anketlere göre Sosyal Demokrat Parti (SPD) adayı Olaf Scholz oldu.

Halihazırda Şansölye Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı görevlerini yürüten Scholz, Hristiyan Demokratların (CDU/CSU) adayı Armin Laschet’in kara para aklamayla mücadele konusundaki siciline ve seçim sonrasında aşırı sol partiyle (Die Linke) ittifak yapıp yapmayacağına ilişkin eleştirilerini soğukkanlılıkla savuşturmayı başardı.

90 dakikalık tartışmadan hemen sonra ARD televizyonu için yapılan anlık anket, izleyicilerin yüzde 41’inin Scholz’un en ikna edici performans gösterdiğini düşündüğünü ortaya koyarken, bu oran Laschet için yüzde 27 ve Yeşiller adayı Annalena Baerbock için %25’de kaldı.

Alman savcılar geçen hafta, Scholz yönetimindeki maliye bakanlığının bir kuruluşu olan Mali İstihbarat Birimi’ne (FIU) yönelik bir soruşturma başlatmıştı. Bu çerçevede Scholz’u denetim sorumluluklarını yerine getirmemekle suçlayan Laschet, “Benim Maliye bakanım sizin gibi çalışsaydı ciddi bir sorunumuz olurdu” dedi. Scholz rakibinin gerçekleri çarpıttığını, savcıların sadece bilgi talebiyle bakanlığına baskında bulunduğunu söyledi.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dAlmanya pek çok ‘ilki’ barındıran sonucu belirsiz bir seçime giriyor​

    dAlmanya’da Maliye ve Adalet Bakanlıklarına “kara para” operasyonu​

    dGörevi bırakmaya hazırlanan Merkel’in ekonomi karnesi nasıl?​
Pazar günü yapılan bir kamuoyu yoklamasına göre, SPD’nin CDU/CSU’ya karşı üstünlüğü devam ediyor. INSA anketine göre SPD bir hafta öncesine göre oy oranını bir puan artarak yüzde 26’ya yükseldi. CDU/CSU’nun yüzde 20 olan oranı değişmezken, Yeşiller 1 puan düşüşle yüzde 15’te kaldı.
 
Üst