AİHM, İngiltere’nin sığınmacıları Ruanda’ya göndereceği uçuşu durdurdu

DepoPhotos_16699147-300x225.jpg

İngiltere’nin ülkeye kaçak yollarla giren sığınmacıları, yasal başvuruları sonuçlanıncaya kadar Ruanda’ya gönderme planı son anda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) engeline takıldı. Mahkeme, Ruanda’ya ilk sığınmacıları götürecek uçuşu durdurdu.

Uçakla götürülmesi planlanan yedi kişiden birinin başvurusunu gün içinde öncelikli olarak inceleyen AİHM, bu kişinin gönderilemeyeceğine karar vermişti.

BBC Türkçe’deki göre, AİHM kararı sonrası, Salı gecesi yapılması planlanan ilk uçuş son anda iptal edildi.

“SONRAKİ UÇUŞUN” HAZIRLIKLARI BAŞLADI

Yerel saatle 22:30’da (TSİ 00:30) Wiltshire’daki bir askeri üsten havalanması planlanan uçak, Strasbourg’daki yargı kararı sonrası iptal edildi ve içindeki tüm yolcular uçaktan indirildi. İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel, AİHM kararının kendisini üzdüğünü ancak “bir sonraki uçuş için hazırlıklara başladıklarını” söyledi.

Konuyla ilgili bir “acil ara karar” açıklayan AİHM, planlanan uçuşa birkaç saat kala K.N. adlı Iraklı sığınmacının Ruanda’ya gönderilemeyeceğini belirtmişti.

AİHM, İngiltere’deki doktorların bu kişinin işkence mağduru olabileceği yönündeki bulgusunu hatırlattı.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dİngiltere bazı sığınmacıları Ruanda’ya göndermeyi planlıyor​

    dİngiltere’nin sığınmacıları Ruanda’ya gönderme planına yargıdan izin​
İNGİLTERE YARGISI SORUN GÖRMEMİŞTİ

K.N.’nin avukatları Salı günü İngiltere’deki Yüksek Mahkeme’ye başvurularından bir sonuç alamamaları üzerine AİHM’e başvurmuştu.

AİHM’in kararı öncesinde İngiltere yargısı, sığınmacıların Ruanda’ya gönderilmesine bir engel bulunmadığına hükmetmişti.

İngiltere’de Yüksek Mahkeme Cuma günü açıkladığı kararında, sığınmacıları Ruanda’ya gönderme politikası hakkında üç hafta içinde detaylı bir rapor hazırlanmasını talep etmişti.

AİHM, bu rapor yayınlanıncaya kadar K.N.’nin Ruanda’ya gönderilemeyeceğini açıkladı.

İngiltere’nin hayata geçirmeyi planladığı bu sığınmacı uygulaması insan hakları örgütleri, sosyalist parti, Avrupa’daki yeşiller ve birçok kurum tarafından “utanç verici” olarak nitelenerek eleştiriliyor.
 
Üst