İskoçya’da bağımsızlık için yeni bir referandum kampanyası başlatıldı

DepoPhotos_15429900-300x200.jpg

İskoçya Bölgesel Hükümeti Başbakanı Nicola Sturgeon, İskoçya’nın Birleşik Krallık’tan ayrı olarak daha adil, daha zengin ve daha mutlu olacağı iddiasını ortaya koyarak bağımsızlık konusunda referandum düzenlemeye yönelik yeni planını açıkladı. Sturgeon, İskoçya’nın İngiltere’den bağımsızlığını kazanması için ikinci bir bağımsızlık referandumu kampanyası başlattıklarını duyurdu.

İskoçya’nın başkenti Edinburg’daki resmi konutu Bute House’da gazetecilere açıklamalrda bulunan Başbakan Nicola Sturgeon, “Yaşanan gelişmelerin ardından, Brexit, COVID, Boris Johnson, farklı ve daha iyi bir vizyon belirleme zamanı geldi.” dedi. Birleşik Krallık’ın ekonomi modeline de sert eleştirilerde bulunan Sturgeon, “Bizi AB dışında daha iyi olmayan hatta daha da kötüleşme olasılığı olan nispeten zayıf ekonomik ve sosyal sonuçlara götüren bir İngiliz ekonomi modeline bağlı mı kalacağız, yoksa bunun yerine gözlerimizi umut ve iyimserlikle kaldırıp ilham mı alacağız?” dedi.

2014’TE YAPILAN REFERANDUMDA BAĞIMSIZLIK REDDEDİLMİŞTİ

İskoç Ulusal Partisi, 18 Eylül 2014’te yapılan referandumda İskoçlar yüzde 55’le bağımsızlığı reddetmiş olsalar da Brexit’in durumu değiştirdiğini ve yeni bir referanduma ihtiyaç olduğunu savunuyor. Başbakan Nicola Sturgeon’un 2023 yılı içerisinde yapmayı vaat ettiği referandum için henüz yasal yollar açılmış değil.

İskoçya’da yeni bir bağımsızlık referandumu düzenlemek için İngiliz Parlamentosundan izin almak gerekiyor. İngiltere Başbakan’ı Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakar Partinin çoğunluğu elinde bulundurduğu 650 üyeli parlamentodan böyle bir iznin çıkması imkansız görülüyor.

TEK TARAFLI BAĞIMSIZLIK İLAN EDİLEBİLİR

İngiltere parlamentosunda İskoçya’nın bağımsızlığı için onay çıkmaması halinde planlar arasında mahkeme yolu gözüküyor. İskoçya’nın İngiliz Parlamentosundan izin alınmasını zorunlu kılan yasaya karşı mahkemeye gitmesi muhtemel senaryolar arasında yer alıyor. Bir diğer yol ise merkezi hükümete rağmen referanduma gitmek ve olumlu sonuç çıkması halinde Katolonya’da olduğu gibi tek taraflı bağımsızlık ilan etmek.

MUHALEFET, STURGEON’UN BAĞIMSIZLIK ÇABASINI ELEŞTİRİYOR

Salı günü İskoç Parlamentosu’nda, muhalefet lideri Douglas Ross yeni bağımsızlığı eleştirdi ve bunun İskoç hükümetinin zamanını ve kaynaklarını boşa harcamak olacağını söyledi. İskoç Muhafazakarlar lideri, “İskoçya’yı yeniden inşa etmeye veya SNP’nin istediği gibi İskoçya’yı bölmeye odaklanabiliriz. Başka bir bölücü referandum, hatta belki de yasadışı bir yaban kedisi referandumu için bastırmak … mümkün olan en kötü zamanda yanlış bir önceliktir.” dedi.
 
Üst